Co je dermaroller a jak ho používat? Co dělat před a po použití dermarolleru? (2024)

Obsah článku

Co je dermaroller a jak ho používat? Co dělat před a po použití dermarolleru? (1)Dermarolling, mikrojehličkování nebo kolagenová indukční terapie, to vše jsou famózní a cool názvy, které říkají: zraňme si kůži, abychom ji mohli přinutit k produkci všeho toho super kolagenu, po kterém všichni zoufale toužíme, a vyléčíme si takto naše problémy s pletí.

Dermarolling je forma mikrojehličkování a pokud googlujete, co je dermaroller a jak ho použít před a po dermarolleru, hádám, že ho plánujete používat v pohodlí svého domova.

Ano, chápu, je to mnohem levnější, praktičtější a velmi populární – tak proč ne? Samozřejmě, není důvod, proč to nedělat sami – tedy pokud víte o dermarollingu vše, co je třeba vědět. Jak ho používat a hlavně co používat před a po dermarolleru?

To je důvod, proč je tady tento článek. Zkusme se na to podívat a prozkoumat zdánlivě komplikovaný postup dermarollingu. Až budete s tímto článkem hotovi, budete připraveni začít své dermarollingové dobrodružství.

Čím je mikrojehličkování dermarollerem specifické?

Dermarolling je typ mikrojehličkové procedury, kterou lze provádět doma pomocí nástroje zvaného „derma-roller“. Mikrojehličkování je mírně invazivní, revoluční přístup v léčbě jizev, stařeckých skvrn, vrásek, změny barvy pleti a dalších nedokonalostí pokožky. Má výhodu oproti jiným způsobům léčby proti zjizvení, protože dokáže zvládnout hlubší problémy. Během procedury se ve skutečnosti děje to, že máte stovky maličkých vpichů a tím se vytváří mikro kanálky v horních vrstvách kůže, aby se stimulovala produkce kolagenu, elastinu a růstových faktorů, protože to kůže potřebuje hojení.

Dermarolling se také nazývá kosmetický microneedling a liší se od lékařského microneedlingu ve třech věcech: délkou jehel, podmínkami, za kterých se postup provádí, a zařízením, které se používá. Během kosmetické procedury mikrojehličkování se budou obvykle používat menší jehly s nemotorizovanými zařízeními – zvláště pokud jste začátečník. To vám dává výhodu používat derma-roller doma.

Lékařské mikrojehličkování

Mikrojehličkování motorizovanými automatickými pery, které používají delší jehly, by mělo být prováděno pouze ve zdravotnickém zařízení pod dohledem vyškoleného odborníka. To platí i pro derma-rollery s jehlami delšími než 1-1,5 mm.

Existuje i forma lékařského mikrojehličkování, kdy je pacientovi odebrána krev, filtrována a plazma je použita na obličej. Takové mikrojehličkování tak dodává více růstových faktorů pro více efektivní výsledky.

Pokud máte vážné jizvy po akné, vrásky nebo jiné závažnější nedokonalosti, pak byste se měli podívat na náš článek o mikrojehličkování, abyste zjistili, zda by vám tento postup mohl více prospět.

Typy dermarollerů

Nyní, když známe rozdíly mezi typy microneedlingových procedur, můžeme se zaměřit na dermarolling doma a to podstatné, co byste měli vědět, než začnete.

Typ dermarolleru, který používáte, určuje, které produkty byste měli nebo neměli používat před a po dermarollingu.

Jedním z klíčových základů úspěšného a efektivního ošetření dermarollingem je znalost velikosti jehly a tvaru vašeho dermarolleru. Použití správné velikosti dermarolleru ve správný čas vede k dobré účinnosti.

Zde je rychlý průvodce dermarollingem:

Derma roller s jehlou o velikosti 0,2 – 0,3 mm – To je to, s čím byste měli začít, bez ohledu na problém. Seznámíte se s procedurou, zvyknete si na pocity a dozvíte se, jak vaše pokožka reaguje a kolik času potřebujete na hojení. Tyto jehly jsou skvělé pro lepší absorpci produktů péče o pleť. To znamená, že s jehlami o velikosti 0,3 mm byste měli používat specifické produkty péče o pleť, které se zaměřují na problémy, se kterými se po ošetření potýkáte.

Derma roller s jehlou o velikosti 0,5 mm – Jedná se o ideální velikost jehly pro ošetření mělkých vrásek, poškození UV zářením, lehké jizvy a hyperpigmentace. Samozřejmě máte také výhodu lepšího vstřebávání produktů péče o pleť, ale měli byste používat šetrnější produkty, které nedráždí pokožku.

Derma roller s jehlou o velikosti 1,0 mm – Tyto jehly jsou mnohem účinnější při indukci produkce kolagenu, což znamená účinnější výsledky pro vrásky, těžké jizvy po akné a sluneční skvrny. Začátečníkům se nedoporučuje používat tuto délku a před procedurou je třeba použít znecitlivující krém.

Derma roller s jehlou o velikosti 1,5 – 3,0 mm – Jehly o velikosti 1,5 mm nebo delší by se neměly používat k mikrojehličkování doma. To je vyhrazeno odborníkům a profedionálům.

Bezpečnostní opatření při mikrojehličkování doma

Než začnete svou cestu s dermarollingem, je dobré vědět, co byste měli použít ke zlepšení výsledků, ale ještě důležitější je vědět, co byste neměli používat, abyste se vyhnuli podráždění, zánětu nebo infekcím.

Příprava pleti: co dělat a co nedělat před dermarollerem

Nejdříve: Zjistěte, zda jste vhodní kandidáti pro dermarolling

Neriskujte. Před použitím dermarolleru na obličej byste si měli zjistit, zda to vaše pleť snese.

První věc, kterou je třeba zvážit, je váš stav. Dermaroller byste neměli používat, pokud máte aktivní akné, špatnou srážlivost krve, modřiny, ekzémy, lupénku, růžovku, herpes, opary, záněty, melanom, otevřené rány, spáleniny od slunce atd. Pokud máte nějaké problémy, je lepší se poradit s dermatologem obavy o stav vaší pokožky a dermarolling.

Druhá věc, kterou je třeba zvážit, jsou léky. Pokud užíváte nějaké léky, ať už jsou to antikoncepční pilulky nebo pilulky proti zánětu a akné, měli byste zavolat svému lékaři a zkontrolovat, zda léky mohou po léčbě způsobit komplikace. Totéž platí pro všechny topické krémy nebo ošetření, které používáte.

Například Isotretinoin by se neměl používat šest měsíců před mikrojehličkováním. A pravděpodobně budete muset přestat používat jakékoli prostředky proti akné, dokud se pokožka hojí. Je důležité poradit se s dermatologem a zeptat se na každý konkrétní produkt, který používáte.

Třetí věcí, kterou je třeba zvážit, je váš typ pleti. Pokud by dermaroller mohl být pro vaši pokožku příliš drsný a způsobit podráždění, můžete to zkusit s 0,2mm jehlami a uvidíte, jak se budete cítit.

Dělejte to před spaním

Po dermarolleru bude vaše pokožka citlivá, zranitelná a nechráněná před poškozením. Mikrokanálky jsou ve skutečnosti mikrorány, které jsou otevřené a neměly by být vystaveny slunečnímu záření, abrazivním exfoliačním produktům péče o pleť, mechanickému poškození, jako je škrábání nebo dotýkání se pokožky.

Nejlepší způsob, jak zajistit, že vaše pokožka dostane odpočinek, který si zaslouží, a nebude se přerušovat proces hojení, je provést tuto proceduru před spaním. Osm hodin je ideální čas na odpočinek pro pleť pro použití dermarolleru.

Nepoužívejte dermaroller ráno, zejména, když se pak chystáte ven. Než začnete s dermarollingem, udělejte si plán, který prospěje vaší pleti.

Jemně čistěte pleť

Jemný čisticí prostředek zde bude vaším nejlepším přítelem. Před dermarollem musí být vaše pleť dokonale čistá a póry čisté. To je opravdu důležité, protože zbytky make-upu a produktů péče o pleť, nečistoty, odumřelé kožní buňky mohou způsobit podráždění nebo dokonce infekci, pokud se dostanou dovnitř, když jehly pronikají do pokožky. A to nechcete.

Dvojité čištění je v pořádku, dokonce se doporučuje, ale nepoužívejte hustý čisticí prostředek na bázi alkoholu. Držte se lehkého s mírným, jemným složením. Můžete čistit třikrát, pokud se chcete ujistit, že je vaše pokožka vážně čistá, ale pokud ji před dermarollingem podráždíte nebo opravdu vysušíte, připravujete se na podráždění a nepohodlí.

Toner je v pořádku

Můžete použít tonikum k vyrovnání úrovní pH na pokožce, ale také se ujistěte, že má jemné složení, nic agresivního. To také závisí na tom, zda používáte tonikum ve své každodenní péči o pleť. Pokud jste a vaše pleť je na to zvyklá, není důvod se bát. Ale nekupujte tonery jen proto, abyste připravili pokožku na dermaroller. Čištění pleti je vše, co potřebujete.

Vyhněte se exfoliátorům

Exfoliátory zde dostávají velké ne. Chci říct, že je úplně v pořádku udělat si peeling několik dní před ošetřením dermarollingem, ale neprovádějte exfoliaci těsně před použitím dermarolleru.

Vaše pokožka se chystá projít agresivnějším a mírně invazivním ošetřením. To je víc než dost. Vynucování věcí nepovede k rychlejším a účinnějším výsledkům, ale spíše by mohlo narušit proces hojení.

Opalovací krém?

Opalovací krémy se těsně před a po dermarollingu nedoporučují. Na delší dobu byste neměli používat opalovací krém. Na druhou stranu, opalovací krém je opravdu prospěšný, když se používá každý den po dobu jednoho nebo dvou týdnů před dermarollingem. Co to znamená?

No, zmínila jsem, že microneedling se doporučuje pouze pro zdravou pokožku. Lidé s akutními příznaky, jako jsou modřiny, popáleniny nebo rány, by to neměli dělat. Abyste se ujistili, že vaše pokožka je zdravá a není ovlivněna poškozením sluncem, zejména v létě, měli byste se před ošetřením „nabít“ opalovacím krémem. Opalovací krém ochrání pokožku, učiní ji jemnou a odolnější vůči škodlivinám z prostředí.

Buďte opatrní, nepoužívejte opalovací krém v den, kdy plánujete dermaroll. Vaše pokožka by měla být čistá od zbytků produktů péče o pleť, aby se zabránilo podráždění a infekci.

Zklidňující krém

Pokud jehly přesahují délku 0,5 mm nebo pokud špatně snášíte bolest, je třeba před zákrokem aplikovat znecitlivující krém. Oblíbenou volbou znecitlivujícího krému před mikrojehličkováním je kombinace benzokainu, lidokainu, tetrakainu (BLT). Použití znecitlivujícího krému může učinit proceduru bezbolestnou a zkrátit prostoje v hojení.

Zatímco někteří odborníci varují, že znecitlivující krém by měl být před zahájením procedury dermarollingu zcela očištěn z obličeje, jiní tvrdí, že jej lze na obličeji ponechat.

Myslím, že se toto liší od velikosti jehly a složení produktu, ale při nákupu je nejlepší poradit se s dermatologem a/nebo lékárníkem.

S těmito tipy jste připraveni začít dermarolling. Pokud jste začátečník a je to poprvé, pamatujte: Očistěte si pleť dvakrát a aplikujte jediný produkt, který budete k přípravě pleti skutečně potřebovat – znecitlivující krém.

Ošetření pleti: Co dělat a nedělat po dermarolleru

Prvních 24 hodin

Zmínila jsem se, že je velmi vhodné naplánovat si dermarollingové ošetření tak, aby se vaše pokožka měla čas uzavřít (uzdravit), než bude vystavena vnějšímu prostředí. Nejlepší čas na dermarolling je večer před spaním.

Mikrokanály, které jehly vytvářejí, zůstávají otevřené přibližně hodinu po ošetření nejkratšími jehlami, a až čtyři/pět hodin po ošetření delšími jehlami. Toto je nejzranitelnější období pro vaši pokožku, ale také okno pro lepší vstřebávání produktů péče o pleť. Během této první hodiny můžete aplikovat produkty proti stárnutí, hydratační krémy, séra a další produkty péče o pleť, které se zaměřují na konkrétní problémy. Neaplikujte však více než jeden produkt – můžete pokožku zahltit. Vyberte si to, na co chcete cílit.

Jen buďte extrémně opatrní. Kanálky absorbují také toxické složky, takže se musíte držet dál od produktů, které dráždí pokožku nebo obsahují škodlivé složky. V odstavci níže máte seznam ingrediencí, které byste měli použít, nebo kterým byste se měli vyhnout.

Vitamín C

Vitamin C je vedle kyseliny hyaluronové nejčastěji používanou složkou po proceduře mikrojehličkování. Pokud si to vygooglujete, objeví se tuny neoficiálních příběhů, zkušeností a dokonce i odborníci a kosmetická studia, která to podporují. Je to proto, že vitamín C je jedním z nejsilnějších antioxidantů, stavebním kamenem pokožky a stimulátorem kolagenu. Můžete skutečně zlepšit výsledky své dermarollingové procedury. Důvodem, proč má většina dermatologů na pochybách, zda poskytnout podporu nebo ne, je to, že je to senzibilizující složka, která může způsobit, že kůže je mnohem zranitelnější vůči podráždění a vede k agresivnějším reakcím na dermarolling.

Pokud máte citlivou pokožku, je nejlepší se od tohoto vitamínu držet dál nebo si alespoň udělat náplastový test, abyste viděli, jak bude vaše pokožka reagovat.

Kyselina hyaluronová

Vitamin C mohl získat větší popularitu, protože je silnější a může maximalizovat výsledky, ale je riskantní a má více vedlejších účinků. To je důvod, proč bych kyselinu hyaluronovou prohlásila za skutečnou hrdinku mezi nejlepšími složkami po ošetření pleti.

Mnoho dermatologů souhlasí s tím, že kyselina hyaluronová je vhodnou konečnou složkou, která se má aplikovat po dermarollingu. Má antioxidační vlastnosti; doplňuje pokožku; je to bůh hydratace – přitahuje a zadržuje vlhkost; stimuluje produkci kolagenu – což z něj činí složku proti stárnutí; je jemná k pokožce.

Nepoužívejte produkty péče o pleť, které zvyšují citlivost pokožky

Zmínila jsem, že mikrojehličkování zvyšuje transdermální absorpci všech topických produktů, nebo jinými slovy – vaše produkty péče o pleť budou účinnější, protože budou přímo vstupovat do hlubších vrstev pokožky.

To je důvod, proč pokračovat ve své rutině péče o pleť po použití dermarolleru je v pořádku a dokonce prospěšné, ale produkty s aktivními složkami mohou situaci zhoršit.

Problém je, že když jsou kanály otevřené, nevyberou si dobré a prospěšné ingredience. Toxické a potenciálně škodlivé chemikálie budou také absorbovány hlouběji a způsobí nežádoucí reakce a komplikace.

Zde jsou ingredience, kterým byste se měli vyhnout:

  • Makeup
  • Komedogenní produkty
  • Kyselina benzoová
  • AHA a BHA (kyselina glykolová, mléčná, salicylová a trichloroctová)
  • Umělé vonné látky (rozkládají se na toxické sloučeniny)

Existuje ale více přísad, které mohou způsobit problémy po dermarollingu. Nejlepší bude, když požádáte svého dermatologa, aby vám dal seznam všech věcí, od kterých se musíte držet dál.

Aloe Vera

Aloe vera je jedna z mála domácích ingrediencí toho, co funguje nejlépe po použití dermarolleru. Je chválena mnoha bloggery, kteří jsou obeznámeni s postupy dermarollingu a microneedlingu. Aloe vera je silný antioxidant, nabitý vitamíny a je opravdu uklidňující pro pokožku, zejména pro podrážděnou pokožku. Neexistují však žádné dobré zdroje, které by potvrdily, že je doporučován lékaři a dermatology. Pokud plánujete používat aloe vera po dermarolleru, je nejlepší, abyste si to ověřili u svého lékaře nebo dermatologa.

Kokosový olej

Kokosový olej je další běžnou složkou v následné péči po dermarollingu. Je antibakteriální, což může být opravdu prospěšné, zatímco se pokožka hojí a snižuje riziko infekce. Problém s kokosovým olejem je ten, že je vysoce komedogenní – složka, od které byste se měli držet dál.

Pokud máte suchou pokožku a dříve jste ve své rutině péče o pleť používali produkty s kokosovým olejem, pravděpodobně je můžete stále používat a těžit z nich den nebo dva po proceduře. To by bylo poté, co se mikrokanály již uzavřely.

Řekla bych, že je lepší se od něj během prvních pár hodin držet dál kvůli jeho komedogenním vlastnostem.

Retinol

Deriváty vitaminu A, jako je retinol, jsou jednou z nejúčinnějších a nejosvědčenějších omlazujících složek péče o pleť, které mohou rozhodně pomoci kůži hojit se. Ale, a to je jedno velké ale, retinol má silný a vysoce transformační potenciál, díky kterému je po dermarollingu nevhodný. Mohl by opravdu podráždit hlubší vrstvy pokožky a narušit hlavní účel dermarollingu.

Někteří odborníci mohou dát retinolu zelenou, pokud používáte 0,2-0,3 mm jehly, ale stále je nejlepší, když sáhnete po alternativních a šetrnějších produktech.

Sponzorováno

A jak používáte dermaroller vy? Napište mi do komentářů, budu ráda.

Studie a zdroje článku

Autor článku

Co je dermaroller a jak ho používat? Co dělat před a po použití dermarolleru? (3)

Dara Slánská (více o nás)

Co je dermaroller a jak ho používat? Co dělat před a po použití dermarolleru? (4)

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Štítky: Krásný obličej, Kyselina hyaluronová, Pleť a pokožka těla

Přečtěte si také naše další články

Co je dermaroller a jak ho používat? Co dělat před a po použití dermarolleru? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Rev. Porsche Oberbrunner

Last Updated:

Views: 6011

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rev. Porsche Oberbrunner

Birthday: 1994-06-25

Address: Suite 153 582 Lubowitz Walks, Port Alfredoborough, IN 72879-2838

Phone: +128413562823324

Job: IT Strategist

Hobby: Video gaming, Basketball, Web surfing, Book restoration, Jogging, Shooting, Fishing

Introduction: My name is Rev. Porsche Oberbrunner, I am a zany, graceful, talented, witty, determined, shiny, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.